HANDLEY PAGE VICTOR K.2/SR.2

Čtyřmotorový, proudový bombardér Victor, byl třetím představitelem britské řady bombardérů třídy V. Šlo o letoun futuristického vzhledu, klidně by mohl v nějakém sci-fi filmu představovat kosmickou loď. Airfix vydal už druhý přebal Victora, po bombardovací verzi máme nyní v nabídce verzi pro strategický průzkum a tanker.

Ve velké krabici s víkem nalezneme deset šedých rámečků s díly, dva čiré, velký arch obtisků, návod a několik listů se zbarvením a schématy umístění obtisků. Co se markingů týče, k dispozici máme tři možnosti.

Tankery zde jsou dva, první kamuflovaný, zelenošedý, který se účastnil úžasného náletu Vulcanu na Falklandy, druhý stroj je v pouštní kamufláži a jde o letoun účastnící se leteckých operací nad Perským zálivem v rámci operace Pouštní bouře. Třetí je Victor jako strategický průzkumný také v zelenošedé kamufláži.

Plastikové díly na první pohled vypadají velice pěkně, povrch dílů je hladký, bez kazů, rytí je jemné do hloubky, díly mají krásné detaily. Jelikož je Victor velké a složité letadlo, dílů je opravdu hodně a čeká nás hodně práce při lepení. Čiré díly jsou také pěkné, plochy a rámování, na které přijde barva jsou zmatněny.

Obtisky jsou výborně vytištěny s dobrým soutiskem a jemnými detaily. Na archu jsou asi kompletní popisky, odekálování modelu nám nějakou dobu zabere.
Stavební návod je černobílý, ale v každém kroku jsou červeně vyznačeny před tím zalepené díly a sestavy, což výborně usnadňuje orientaci při stavbě. Vzhledem k složitosti modelu je opravdu obsáhlý, ale přehledný. Barevná schémata jsou na samostatných listech velikosti A3 a jsou v barvě.

Sestavený model bude impozantní a ve vitríně se bude jistě vyjímat. Já si koupil tento přebal, protože si chci postavit tankera a tak můj model bude v pískové kamufláži.

Roman Šlajer