FAIREY FLYCATCHER, 1/48, LIFE LIKE

Dnes nahlédneme do krabičky americké firmy Life Like, obsahující díly pro stavbu této krásné britské stíhačky z meziválečného období. Firma dnes již patří do kitařské historie, spíš prehistorie. Nicméně její výrobky se na různých portálech, zabývajících se prodejem takovýchto rarit, se dají stále nalézt.
Pojďme se tedy podívat co nám stavebnice Fairey Flycatcher nabízí.
Výlisky pocházejí od firmy Inpact, ta Flycatchera vyrobila v rámci série britských dvojplošníků, další typy v řadě byly Fury, Gladiator a Bulldog, které jsou i dnes velmi žádané a to nejen mezi sběrateli ale i mezi aktivními modeláři.


Celá čtveřice kitů se dočkala několika přebalů, typy se objevily v nabídce firem Pyro a Lindberg a také reneczované Life Like.
Plastové díly, pocházející ze šedesátých let mají stříbřitou barvu a na tehdejší dobu (a na první pohled) ucházející povrch s pozitivně naznačenými detaily. Druhý pohled odhalí tehdy běžnou věc – stopy po vyhazovačích na místech, kde dnes by byly pro výrobce sebevraždou, třeba na ploše křídla. Co určitě překvapí je poměrně detailní cockpit, který sestavujeme z podlážky (ta má naznačené detaily), řídící páky, palubní desky s naznačenými přístroji a sedačky. Ta potřebuje tvarové úpravy, pokud nevyužijeme figurku pilota, která je také detailní.

Rozhodně neurazí ani dvojhvězdicový motor, který lze snadno vyšperkovat až do „soutěžní podoby“. Ostatní detaily postrádají dnešní jemnost, ale jejich využití pro úpravu je možné.
Stavba probíhá podle návodu, který je na standardu doby, dnešní modeláři by se v jediném rozstřelu dílů mohli trochu ztratit. Při pečlivé stavbě a přípravě jednotlivých kroků vás ale žádné záludnosti nečekají. Jedná se o dvojplošník, proto jeho stavbu nelze doporučit úplným začátečníkům.
clipboard06
Kamuflážní schéma obsahuje stavebnice pouze jedno, opět pracujeme podle návodu, kde je umístění obtisků znázorněno v podobě malé „mušky“ a slovního popisu zbarvení. Může se nám to zdát nedostatečné, ale plně to odpovídá standardu doby. Celkově ale jsou obtisky nejslabší součást stavebnice.
clipboard07

Pokud jste z předchozích řádků došli k závěru, že se jedná o nepostavitelný model, podívejte se na fotografie modelu, který postavil pan Bill Bowe a stavbu zveřejnil na portálu Hyperscale.

Honza Polc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *