COMBAT COLOURS NO. 7 – FOCKE WULF FW 190 IN WWII


Pod číslem 7 se v oblíbené řadě „Combat Colours“ vydavatelství Guidelines Publications objevil titul věnující se historii vývoje, nasazení a především zbarvení „fokoušů“ verze A.
Publikace je dílem dvojice Neil Robinson a Peter Scott. Oproti třeba sešitu věnovanému Zeru je tento rozsáhlejší, má celkem 80 stran.

V úvodu a v závěru knihy jsou strany věnované historii slavné německé stíhačky. Text je dělen do jednotlivých kapitol, které nás provedou celou historií vývoje FW 190. Text je bohatě doprovázen fotografiemi.

Většinu obsahu ale tvoří kresby Petera Scotta, které zachycují vývoj kamufláží focke wulfu v průběhu válečného konfliktu. Jednotlivé stroje jsou zachyceny v podobě bokorysů, mnohé ale i jako trojpohledy. Sympatické je uvedení symbolů a malůvek ve zvětšené podobě.

Kromě kamuflážních schemat jsou v knize obsaženy i kresby popisek a jejich rozmístění na skutečném letadle, užitečné jsou i kresby trupových označení jednotek patřících k obraně Říše.

Publikace na osmdesáti stranách přináší ucelený přehled a dává případnému zájemci orientaci v problematice daného letounu. Lze ji použít jako „první kontakt“ a podle vyobrazení jednotlivých letounů dohledat třeba dobové fotografie konkrétního stroje.
Modelářům i ostatním zájemcům publikaci doporučuji.
Petr Bříza

Vyjádření vydavatele – vydavatel, společnost Guideline Publications, nemá k textu recenze výhrady.