BOULTON PAUL OVERSTRAND/SIDESTRAND, ESOTERIC MODELS 1/72, NÁHLED DO KRABIČKY

Britská firma Esoteric Models existuje již dlouhou řadu let. Ve své produkci se zaměřuje na doplňkové a konverzní sady i na kompletní modely, vyrobené převážně technologií vakuformu. Tomu odpovídá i výběr typů, které určitě nepatří mezi nosné typy. O to je nabídka Esotericu zajímavější.

Dnes se podíváme do krabičky obsahující stavebnici britského dvojplošníku Sidestrand/Overstrand. Je to typický model z malosériové výroby. Zabalen je v tuhé kartonové krabici s typickou přelepkou výrobce. Krabice chrání obsah dostatečně.

obal

Po otevření zjistíme, že Overstrand je model pro zkušené modeláře.

vaku2

Hlavní díly trupu, křídel, ocasních ploch a motorových gondol jsou vyrobeny podtlakovým tvářením. Dále stavebnice obsahuje detaily odlité z bílého kovu, acetátové průhledné díly návod a obtisky.

vaku3

Hlavní vaku díly kvalitou zpracování odpovídají zvolené technologii. Mezi vakuformy patří k těm lepším na trhu. Při pečlivé práci je určitě možné využít je jako základ pro stavbu modelu tohoto neobvyklého dvojplošníku. Drobné díly mají místy „krupicovitý“ povrch, typický pro lití z bílého kovu. Bude třeba věnovat patřičnou pozornost opracování povrchu a začistit i mírné otřepy po obvodu dílů.

detaily

Návod je schematický, je z něj vidět, že výrobce cílí stavebnici na zkušené modeláře, kteří již mají něco za sebou. Obtiskový aršík obsahuje marking pro tři verze, na první pohled svým řešením silně připomíná obtiskové aršíky firmy Matchbox.

navod

Závěr – tato stavebnice rozhodně nepatří do rukou začátečníkům. Ale to neznamená, že je špatná. Ovestrand/Sidestrand od firmy Esoteric je příkladně zpracovaný vakuform, který poslouží velmi dobře jako základ pro stavbu modelu nepříliš často viděného typu.

Jan Doleček

Vyjádření výrobce – výrobce, firma Esoteric Models, se k textu recenze ve stanoveném termínu nevyjádřila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *