BOEING 314 „CLIPPER“, AIRFIX 1/144, NÁHLED DO KRABIČKY

Dnes se podíváme na stavebnici z produkce britského Airfixu. Model létajícího člunu vyvinutého pro Pan American v letech 1936 – 38 se na trhu objevil v roce 1967 a byl několikrát reedicován. Naposledy v roce 2005. V našem redakčním archivu máme vydání z roku 1980, obsahující dvě významná zbarvení tohoto stroje.

Stavebnice je zabalena ve dvoudílné krabici z pevného kartonu. Malba letícího kamuflovaného „Clipperu“ tvoří čelní stranu. V krabici najdeme celkem 46 dílů se stříbrného plastu a 28 dílů průhledných. Všechny jsou odstříknuty velmi čistě, bez větších otřepů. Dále je přiložen návod a obtiskový aršík. Na něm je dnes patrné jeho stáří, lak zežloutl, ale v době vydání měl dobrý soutisk a syté barvy.

dsc07629

Plastové díly mají pozitivní paneláž, naznačenou velmi jemnými linkami. Rovněž nýty jsou velmi jemné, což je zvláštní, pomyslíme-li že ve stejné době Airfix produkoval „kotlově“ nýtované dvaasedmdesátiny.

dsc07630

Všechna nástupní dvířka jsou vylisována zvlášť a mohou být přilepena v otevřené poloze, což vzhled modelu oživí. Interiér model neobsahuje žádný, ale dovnitř vidět nebude prakticky vůbec.

Návod na jednom listu papíru, mně neznámého formátu je rozdělen do čtyř logických stavebních kroků, které i přes velikost předlohy nebudou činit potíže. Vše je znázorněno jasně a srozumitelně. Dále zde najdeme dvě černobílá schemata zbarvení a stručnou historii stroje.

Obtiskový aršík obsahuje dvě velmi atraktivní zbarvení. Prvním je stroj PAN AM nazvaný „Dixie“, na jehož palubě se vracel prezident F. D. Roosevelt v roce 1943 z konference v Casablance. Stroj nese stříbrno-černé zbarvení s výraznými červenými doplňky. Druhý Clipper byl pojmenován „Berwick“ a na jeho palubě se vracel Sir Winston Churchill ze Spojených států. Letoun patřil společnosti BOAC a nesl typickou britskou kamufláž.
V návodu uvedené barvy Airfix, jsou dnes už také nostalgickou vzpomínkou.

Obtisky ze stavebnice stáří nezapřou
Obtisky ze stavebnice stáří nezapřou
Pro srovnání aršík z reedice vydané v roce 2005
Pro srovnání aršík z reedice vydané v roce 2005

O stavebnici lze říct, že svým provedením neurazí ani dnes, i když standardy jsou už jinde. Ale při pečlivé práci a troše úsilí získáte hezký přírůstek do sbírky.

Honza Polc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *