AVRO SHACKLETON AEW. 2, 1/72, AIRFIX, NÁHLED DO KRABIČKY


Avro Shackleton byl britský námořní hlídkový a protiponorkový letoun dlouhého doletu, který používalo Royal Air Force (RAF). Letoun byl původně využíván hlavně pro protiponorkový boj a námořní hlídkování. Později byl upraven i pro úkoly letounu včasné výstrahy a velení, vyhledávací a záchranné akce a další úkoly. V letech 1957 až 1984 sloužil letoun i v rámci South African Air Force (SAAF). Letoun nesl jméno polárního badatele, kterým byl Sir Ernest Shackleton.

S verzí AEW. 2 tohoto britského letounu přichází v těchto dnech na trh Airfix, jeden z tradičních výrobců. Model je balen v impozantní krabici, s atraktivním boxartem.
Stavebnice rozsahem odpovídá velikosti předlohy. Plastikové díly najdeme celkem v osmi rámečcích, vylisovaných ze světle šedé hmoty, ta je měkčí, typické pro ostatní modely britského výrobce.
Jednotlivé díly jsou opatřeny negativním rytím, jeho znázornění někteří modeláři považují za přehnané, já se domnívám, že po aplikaci surfaceru a všech dnes tak populárních „šejdingů“ je odpovídající.


Devátý rámeček obsahuje díly průhledné, ty jsou dostatečně čiré, se slabými stěnami a vylisovány jsou bez škrábanců či jiných vzhledových vad.

Součástí balení je samozřejmě i přehledný návod, který stavbu dělí do jednotlivých kroků, stavbou nás provede logicky. Jednotlivé kroky jsou graficky výborně znázorněny a stavba tak nebude činit problémy i přes velikost předlohy.

Kamuflážní schemata jsou vytištěna na zvláštním listu barevně, stavebnice obsahuje dvě možnosti zbarvení. Rozměrný obtiskový aršík obsahuje kromě markingů i sadu popisek, které rozhodně velmi oživí velké plochy povrchu Shackletona.

Závěrem lze stavebnici této britské klasiky všem zájemcům o historii RAF jen doporučit. Získají skutečně nepřehlédnutelný přírůstek do vitriny.

Honza Polc

Redakce Modelářova děkuje firmě Airfix za poskytnutý vzorek.