A6M5C ZERO, 1/32 HASEGAWA, NÁHLED DO KRABICE

V dnešním náhledu do krabičky představujeme tak trochu dva „staré známé“. Pojmy jako jsou Zero nebo Hasegawa myslím zná i leckdo mimo obor plastikového modelářství, oba patří mezi ikony i když každý trochu jinak. Japonská námořní stíhačka A6M „Zero“ byla ztvárněna mnohokrát a mnoha firmami, snad ve všech myslitelných měřítkách. Momentálně se mi nevybavuje jen 1/24, ale nevylučuji že existuje…
Pro Japonce je to stejně důležitý stroj jako pro Němce Bf 109 nebo pro Angličany Spitfire. Proto mu věnují pozornost především japonské firmy. Po dvaatřicetině firmy Tamiya přišla se svou stavebnicí i Hasegawa. Za předlohu si zvolila verzi A6M5c model 52. Obal je tradiční a nezaměnitelný, typická dvoudílná krabice japonského výrobce.

DSC08263

Ta je rozměrná a obsahuje rámečky šedé barvy, jen pilot je v barvě pískové…

DSC08264

Výlisky na první pohled vypadají výborně. A dojem nám nezkazí ani druhý pohled. Hlavní díly draku – trup a křídla, jsou prosty vtaženin a otřepů, nenajdeme ani stopy po vyhazovačích na místech, kde by nám mohly vadit. Povrch je opatřen negativním znázorněním detailů, nýtové řady jsou vzhledem k měřítku naprosto přiměřené. Krytky a další prvky jsou podle výkresů na těch správných místech.

DSC08268

DSC08270

Malé díly jsou zpracovány pro dané měřítko dostatečně detailně. Jak motorová instalace, tak interiér nebo zbraně či podvozky pro běžnou stavbu postačí. Velikost modelu ale přímo vybízí k doplnění drobností, zde lze doporučit například sady leptů z produkce Eduardu, které uspokojí i „detailní masochisty“, kteří budou chtít model rozšebestovat do morku plastu.

DSC08271

DSC08272

Průhledné díly jsou krásně čiré, překryt kabiny pilota je rozdělený a je dostatečně slabý, takže jej lze nalepit v otevřené poloze naprosto bez problémů.

DSC08267

Návod je v běžném standardu výrobce, je srozumitelný a přehledný, stavbou nás provede bez problémů. Obtiskový aršík je vytištěn kvalitně a bez viditelných chyb v soutisku, barvy jsou syté. Japonské obtisky se někdy vyznačují určitou prkenností, v rámci náhledu jsme tuto jejich vlastnost netestovali. K doplnění popisek doporučujeme produkt firmy HGW.

DSC08265

Co říci závěrem? Stavebnice je vyrobena v obvyklém vysokém standardu výrobce a zájemce o japonské letectvo nebo velká měřítka nezklame. Při povrchové úpravě se určitě modelář „vyřádí“, aby zachytil častý notně „omšelý“ vzhled japonských letadel z posledního roku války.

Stavebnice je k dispozici v síti prodejen a na e-shopu dovozce, firmy MPM.

Honza Polc

Vyjádření dovozce – dovozce, firma MPM, nemá k textu náhledu výhrady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *