1/72 Cessna Crane Mk.I(Bobcat) od KP – Postaveno od Tonyho O`Toole

Další pěkná a zajímavá verze letounu obohatila web. Jedná se o short-runovou stavebnici Cessna Crane od KP v podání Tonyho O`Toole z Anglie. Ten se specializuje na britské typy letadel a také o bojovou techniku.

K modelu

Cessna Crane-Bobcat mě vždy zajímal a už jsem před časem postavil jednoho v měřítku 1/48 v kanadském markingu. Proto jsem se rozhodl, že si ho slepím i v měřítku 1/72.

Kamufláž

Vybral jsem si pro můj model obtiskovou variantu z krabičky od 4. SFTS ze Saskatoonu. Tento letoun mimochodem používali Čechoslováci k výcviku pilotů v Kanadě. Cessna Crane má na kamufláži ještě originální RAF seriové číslo, což je zajímavé, jelikož RCAF měly odlišné provedení.(jako na fotce dole)

Rozdíl je ještě, že konkrétně moje kamufláž měla dřevěné vrtule, které bohužel nejsou součástí stavebnice. Já jsem použil vrtule ze staré stavebnice Airfix Avro Anson. Vrtule jsem upravil do lepšího tvaru. Kdo by chtěl zakrýt ty jednodušší motory, tak může vyrobit ještě z plastové destičky zimní kryty motorů, což jsem já nedělal. Bohužel jsem na modelu zapomněl umístit výfuky a anténu.

Barvy

Nejsem si jistý, jaká byla přesně barva výcvikových Crane, ale pravděpodobně to byla RAF Trainer Yellow(žlutá), pravděpodobně americký odstín Du Pont.

Modelarovo web moc děkuje za poskytnuté fotky modeláři Tonymu O`Toole z Anglie.