Již před nějakou dobou se Modelářovo stalo recenzním partnerem vydavatelství Guidelines Publications. Dnes vám přinášíme první náhled na publikaci tohoto britského vydavatele.

Řada Combat Colours je mezi modeláři ale i historiky velmi oblíbená. Přináší pohledy na daný typ, popisuje vývoj kamufláží a markingů a modeláři ji používají jako první referenci k dohledání dalších fotografií a podkladů. Posledním titulem v této řadě je nedávno vydaná monografie věnovaná japonské stíhačce A6M Zero.

Poměrně útlá publikace pochází z pera Nicholase Millmana. Již tento fakt musí přilákat zájemce o japonské letectvo, protože autor patří mezi uznávané kapacity a již několikrát vyvrátil zažité omyly. Z poslední doby třeba zelené barvy používané japonským letectvem.
Text v publikaci je doplněn mnoha fotografiemi z nasazení Zer během konfliktu.

Text odpovídá názvu edice a ve většině se věnuje barvám, zbarvení a markingům Zera. Zde je vidět, že autor ví o čem mluví a rozebírá „barevnost“ A6M velmi detailně a zasvěcené. Připojeny jsou i přehledné tabulky barev, použitých na tomto typu.

Obsaženy jsou fotografie uvádějící na pravou míru méně známých barev, např. Aotake. A to včetně popisu vzniku tohoto odstínu. Podrobná stať je věnována zbarvení plovákových Rufe, u kterých v minulosti také vzniklo několik různých mylných teorií. Kromě popisu jsou Rufe zachycena i na barevných schematech.

Barevná schemata v podobě trojpohledů i bokorysů jsou dílem dalšího známého autora, Marka Rolfeho. Zpracováním odpovídají fotografiím a jsou dobrým vodítkem při stavbě modelu stroje A6M Zero.

Všem zájemcům o historii japonského letectva nelze jinak než publikaci doporučit, už kvůli výbornému poměru výkon/cena.
Pro úplnost uvádíme ještě link na web vydavatele.

Honza Polc

Vyjádření vydavatele – vydavatel, společnost Guideline Publications, nemá k textu náhledu žádné výhrady.

NÁHLEDY DO KRABIČKY