COMBAT COLOURS NO. 9 – MITSUBISHI A6M ZERO


Již před nějakou dobou se Modelářovo stalo recenzním partnerem vydavatelství Guidelines Publications. Dnes vám přinášíme první náhled na publikaci tohoto britského vydavatele.

Řada Combat Colours je mezi modeláři ale i historiky velmi oblíbená. Přináší pohledy na daný typ, popisuje vývoj kamufláží a markingů a modeláři ji používají jako první referenci k dohledání dalších fotografií a podkladů. Posledním titulem v této řadě je nedávno vydaná monografie věnovaná japonské stíhačce A6M Zero.

Poměrně útlá publikace pochází z pera Nicholase Millmana. Již tento fakt musí přilákat zájemce o japonské letectvo, protože autor patří mezi uznávané kapacity a již několikrát vyvrátil zažité omyly. Z poslední doby třeba zelené barvy používané japonským letectvem.
Text v publikaci je doplněn mnoha fotografiemi z nasazení Zer během konfliktu.

Text odpovídá názvu edice a ve většině se věnuje barvám, zbarvení a markingům Zera. Zde je vidět, že autor ví o čem mluví a rozebírá „barevnost“ A6M velmi detailně a zasvěcené. Připojeny jsou i přehledné tabulky barev, použitých na tomto typu.

Obsaženy jsou fotografie uvádějící na pravou míru méně známých barev, např. Aotake. A to včetně popisu vzniku tohoto odstínu. Podrobná stať je věnována zbarvení plovákových Rufe, u kterých v minulosti také vzniklo několik různých mylných teorií. Kromě popisu jsou Rufe zachycena i na barevných schematech.

Barevná schemata v podobě trojpohledů i bokorysů jsou dílem dalšího známého autora, Marka Rolfeho. Zpracováním odpovídají fotografiím a jsou dobrým vodítkem při stavbě modelu stroje A6M Zero.

Všem zájemcům o historii japonského letectva nelze jinak než publikaci doporučit, už kvůli výbornému poměru výkon/cena.
Pro úplnost uvádíme ještě link na web vydavatele.

Honza Polc

Vyjádření vydavatele – vydavatel, společnost Guideline Publications, nemá k textu náhledu žádné výhrady.