SUPERMARINE SPITFIRE MK. IB, 1/72 KOVOZÁVODY PROSTĚJOV, TESTOVACÍ STAVBA


Výrobce: Kovozávody Prostějov 1/72

Použité doplňky:
Stříkací masky na kabinu KP
Leptané upínací pásy AML
Stříkací kamuflážní masky AML
Obtisky DK Decals

Loňskou novinkou firmy Kovozávody Prostějov je edice modelů kanónových verzí známého letadla Spitfire v měřítku 1/72. Uvnitř stavebnice najdeme dva rámečky s plastovými díly, jeden čirý, obtisky a barevný stavební návod. Rámeček s křídlem obsahuje množství alternativních dílů, které jsem u mnou stavěné verze nevyužil, jedná se o tropické filtry, koncové oblouky pro zkrácená křídla, kola, různé typy vrtulí a kuželů. Díly, které nemáme použít, jsou zřetelně vyškrtnuty na první straně návodu.

Výlisky jsou z šedého plastu a díly jsou čistě odstříknuty. Paneláž je řešena negativním rytím. Plátnem potažené plochy mají jemně naznačené propadnutí kolem portů. Kokpit je vybaven vším potřebným a i drobné díly jsou vylisovány pěkně a bez otřepů. Kvalita dílů pro použití v interiéru se vyrovná svými detaily odlévaným doplňkovým setům. Překryt kokpitu je vylisovaný v celku a součástí čirého rámečku je i zaměřovač. Obtisky jsou jemné s dobrým soutiskem a obsahují výsostné znaky s prvky markingu daných kamufláží. Druhý obtiskový aršík obsahuje sadu univerzálních popisek. Stavební návod je přehledný a obsahuje seznam dílů, odstíny barev a kamuflážní schéma včetně umístění popisek.

Samotná stavba po začištění dílů nepřináší žádné obtíže a zvládne ji i začínající modelář. Po vybarvení interiéru jsem doplnil leptané upínací pásy od firmy AML a slepil k sobě trupy. Zde jsem použil tmel pouze v přední části, kde se dolepuje spodní kryt motorového prostoru, který mírně přesahoval na délku obrys trupu v místě vrtulového kužele. Přechod křídla do trupu stačilo vykápnout surfacerem 500 a otřít ušátkem namočeným v ředidle Gunze. Dolepení dalších dílů bylo bez problémů. Přilepil jsem kabinu lepidlem Hercules a nalepil na ni stříkací masky od výrobce. Následoval kontrolní nástřik surfacerem 1000 od firmy Gunze ve spray a byl jsem se stavbou hotov.
Na kamufláž jsem použil barvy Gunze C ze sady pro letouny RAF ředěné levelingem. Kamuflážní pole jsem vymaskoval pomocí stříkacích šablon AML. Po odmaskování modelu jsem domaloval štětcem drobné detaily a model nastříkal lesklým lakem Gunze GX 100.
Obtisky jsem použil ze stavebnice a částečně z aršíku firmy DK Decals. Po nanesení obtisků a jejich opětovnému zalakování jsem přistoupil k znázornění opotřebení provozem. Zvýraznil jsem rytí tmavým washem od MIG Productions a za pomocí olejových barev Umton naznačil úniky oleje z motoru na trupu letounu. Na závěr jsem použil matný lak Gunze a další opotřebení modelu jsem prováděl suchou cestou za pomoci akvarelové stříbrné pastelky.
Sestava celého modelu se obešla bez problémů a pro mě to byla i premiérová stavba nového typu letadla. Jelikož jsem se rozhodl oživit mou vitrínu kolekcí modelů používaných našimi piloty v RAF určitě se moje sbírka o ještě rozroste.

Jan Pavlík
MK 518 Děčín