Piper Pawnee – Kovozávody 1/72

Další kousek od KP v podobě tohoto práškovače je moc pěknou předlohou, která sedí do řady civilních strojů, jež tato firma ve dvaasedmách vydává.

Model je vylisovaný technologií shortrun, což sebou přináší určitou potřebu zručnosti. Při pohledu do rámečku nalezneme sice nemnoho dílů, avšak model nabízí na první pohled velkou variabilitu vrtulí (4!).

Křídlo je z jednoho kusu a dolepuje se do trupu kolíky, stejně tak výškovky. Směrovka je taktéž oddělena zvlášť. Motor je složen z krytu, pod kterým je deska s náznaky prvních válců a chladiče. Zde je problém – nevyřešený výstup vzduchu za motorem (označeno červeně). Stavebnice je v tomto místě pouze zakulacena do tvaru, avšak zde by měl být otvor pro výfuky, tak jako to bývá u ostatních strojů. Zde bude na opravu potřeba pilník a frézka.

Stejně tak model neřeší rozvodné trubky práškovací substance, technologicky neřešitelné, ty si modelář musí vyrobit z vlastních zdrojů. Podvozkové nohy mají viditelné dělící roviny a je vhodné je celé nahradit plastovými profily (není to však nutné). Kokpit se skládá z několika jednoduchých dílů a naskýtá možnost pohrát si s detaily, pokud tuto aktivitu modelář vyhledává rád. Kola jsou pěkně odstříknuty s velkou detailností disku. Povrch modelu je znázorněn s citem, žebrování je ztvárněno jemnými proužky a na trupu je znázorněna podélná výztuha, stejně jako rychlošrouby a pozitivní servisní krytky.

Kokpit je zakryt kabinkou, která poměrně dobře sedí, avšak prospěje jí namočení do laku typu Future, aby získala ještě větší průhlednost.

Návod je jednoduchý a vypovídající kvalitě a složitosti modelu.

Stavebnice je nabízena ve dvou provedeních – evropské a australské.

Co mohlo být lepší, jsou obtisky, které jsou s rastrem, který bohužel poněkud snižuje na kvalitě detailu.

Každopádně velké plus je, že vznikl takový model tohoto letounu a nemusíme jej strouhat z garážových resinů.
Přeji hodně štěstí do stavby.

Ondřej Škarka