Fiat CR 32 Chiri 1/72 AZ model

Fiat CR-32 „Chirri“  , AZmodel  1/72

Náhled na zkušební stavbu

Mnoho času uplynulo od nahlášení výroby tohoto elegantního stíhacího dvouplošníku. Nyní se konečně podařilo po několika odložení model úspěšně dokončit a v těchto dnech se dostává na pulty prodejen a našem firemním            e-shopu.

Nový model je zpracován za pomoci dvoudílné publikace Ali D´Italia, která poměrně vyčerpávajícím způsobem mapuje historii  i technickou stránku tohoto krásného stroje.

Nový model je lisován ze středně šedého plastiku shortrunovou technologií. Výlisky jsou čisté,bez větších otřepů a propadlin. Na pár fotografiích Vám přinášíme malý report ze zkušební stavby. Po základním očištění všech dílů, což je u modelů vyrobených touto technologií běžná rutina díly pasují v pohodě, ale již koncepce dvojplošníku, jednotlivých vzpěr a složitost celého vzpěrového systému řadí tento model do kategorie „pro velmi  zkušené modeláře“.  Detailní interier sedí ok, zkušení modeláři určitě nějaké drobné detaily dle fotek doplní. Po slepení polovin trupu nás čeká marginální úprava ve formě (plukovnické )rozpěrky v přední horní části trupu pro přesné usazení vrchního krytu motoru. Kompletaci vzpěr jsem já osobně začal trupovými vzpěrami a po základním usazení doplňoval vzpěry směrem od trupu ven. Jde to, ale chce to pevné nervy. Velký pozor si dáváme správné úhly a přesazení vrchního křídla(pak to sedne OK), jinak Vám vzpěry vyjdou krátké a naopak. Další kroky stavbou jsou ok. Jen malé upozornění- poloviny výškovek jsou ve skutečnosti  lehce od trupu odsazeny(cca 0,3mm) a jsou vidět dva čepy uchycení(podobně jako křídla u Avie Bh-9/11), takže zde spoj výškovka-trup  netmelit.

Takže shrnuto – hezký a přesný model Fiatu CR-32 je na světě . Prověří naší zručnost a pečlivost, ale odměnou bude akurátní model tohoto krasavce.

Krabičky s italskými a španělskými markingy budou v prodejní premieře na výstavě ModelBrno 2019.

Petr Muzikant