NÁVŠTĚVA MUZEA FINSKÉHO LETECTVA

Finsko je známé nejen bohatou a zajímavou leteckou historií ale i kvalitními leteckými expozicemi, ve kterých nalezneme mnoho unikátů. O krátkou fotoreportáž z muzea Finského letectva (Ilmavoimat) jsme požádali našeho spolupracovníka z Finska, pana Veli-Pekka Pelttariho.

Minulé léto jsem se rozhodl znova navštívit muzeum Finského letectva (dříve známé jako Aviation Museum of Central Finland). Je zajímavé srovnat toto muzeum s expozicí leteckého muzea na letišti Helsinki-Vantaa, které jsem navštívil jen pár měsíců předtím. Musím říct, že muzeum Finského letectva poráží expozici v Helsinkách 6:0, co se exponátů týče. Lepší jsou i vystavené „doplňky“, třeba fotografie. I stav vystavených letounů je výrazně lepší. V muzeu je čisto, lepší světelné podmínky pro fotografování, muzejní obchod a v neposlední řadě i občerstvení :-).

Po dlouhá léta provoz muzea zajišťovali bývalí piloti, důstojníci finského vojenského muzea pod vedením známého leteckého historika Hannu Valtonena, který se později stal muzejnickým profesionálem s titulem Ph.D. a publikoval řadu historických publikací. Mimo to se věnoval i překladům leteckohistorických knih z němčiny do finštiny a plnil takpřání mnoha nejen amatérských badatelů ve Finsku. I já mu musím velmi poděkovat.

Nyní je Hannu Valtonen „dvakrát důchodcem“. A já si myslím, že ke změně názvu muzea došlo díky podstatnému zvýšení finanční podpory ze strany vojenského letectva.
Než se do muzea vydáte, nalaďte se virtuální prohlídkou expozic na této adrese –

http://ilmavoimamuseo.fi/virtualmuseum/

Zdravím Vás z Finska a děkuji všem českým firmám za krásné stavebnice a doplňky, kterými nás bohatě zásobujete.
Váš
V-P

center

Original text in English

Last summer I decided to revisit the former Aviation Museum of Central Finland, recently renamed to Finnish Air Force Museum. It was interesting to compare it with Finnish Aviation Museum at the Helsinki-Vantaa Airport, which I had visited just a few months earlier. I think the Air Force Museum beats the Aviation Museum 6-0 in museum items, subject decoration, condition of the planes, cleanliness, lighting, museum shop and of course the coffee shop 🙂

The museum was run for years by a retired air force pilot officer and well known aviation history enthusiast, Hannu Valtonen, later a museum professional with a PhD in museology and several published aviation history books too. On top of that he has translated several biographies from German to Finnish and had them published for our joy. All I can say is thank you 🙂 He´s double retired now and I assume the name change reflects an increase in Air Force funding for the museum?

Before your trip, please whet your appetite with the museums 360 degree application:

http://ilmavoimamuseo.fi/virtualmuseum/

Best regards from Finland and thanks to Czech modelling industry for delivering us all those magnificent kits and aftermarket sets!
V-P

Všechny fotografie/All photographs: © Veli-Pekka Pelttari

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *