Lavočkin La-5 1/72 KP Part 1

Novinka od Kovozávodů. Lavočkin La-5 z nových forem. Postaveno z testovacích výlisků.

Kamufláž představuje stroj z 960. IAP z bitvy o Moskvu v roce 1942, Pilotem byl kapitán Francisco Merono Pellicer.(25 sestřelů)

Kapitán Francisco Merono Pellicer se stal esem už ve Španělsku, když sestřelil 5 letadel(někdy se uvádí i 7) na stroji I-16 Mosca. Po emigraci se usadil v sovětském svazu a byl jedním z 88 španělsdkých pilotů co bojovali na východní frontě za SSSR. Účastnil se v roce 1941-42 bitvy o Leningrad na stroji Jak-7B.

Od zimy roku 1942 se zůčastnil obrany Moskvy. Působil v 1. letce 960. leteckého pluku, kde dostal jako osobní letoun darovaný členy mladého Komsomolu z okolí města Tula. Na tomto letounu získal mnoho vítězství. V bitvě u Kurska byl po sestřelu Bf-109 omylem sestřelen svými kolegy a s průstřelem nohy a hrudníku se mu podařilo zachránit na padáku. Dopadl na sovětské území, ale kvůli jeho výslovnosti byl považován za Itala nebo německého agenta a měl být popraven. Nakonec se díky jednomu důstojníkovi podařilo incident vyřešit. Bohužel kvůli zranění, které trvalo přes 4 měsíce se mohl vrátit už jenom jako instruktor létání, kde působil do konce války. Dohromady docílil 20 sestřelů na východní frontě a 5 sestřelů ve Španělsku.