HAWKER HURRICANE MK. I, 1/72 HASEGAWA, NÁHLED DO KRABIČKY

Hurricane patří mezi ikony světového letectví. Proslavil se účastí v bitvě o Británii, bojoval na všech frontách druhé světové války, v Evropě i Pacifiku. V jeho cocpitu vzlétali k bojovým akcím i českoslovenští piloti. Model tohoto slavného stroje má v nabídce snad každá významná firma z oboru. Do katalogu ho zařadila i japonská Hasegawa a to jak ve čtvrtce tak i měřítku 1/72. Pojďme se na malého Hurricana od Japonců podívat.

K dispozici máme přebal obsahující finská kamuflážní schemata. Čelní strana víka dvojdílné krabice je ozdobena kresbou dvorního malíře Hasegawy Koike Shigea. Z finských znaků jsou vypuštěny finské svastiky díky zákonu o šíření nacismu. Je to z tohoto úhlu pohledu historický nesmysl, protože finský výsostný znak nemá s takovým hnutím nic společného. Obal to každopádně esteticky dost sráží, ale snaha o vyhnutí se problémům je u výrobce pochopitelná.

TITULKA

V krabici najdeme rámečky s plastovými díly, průhlednou kabinu, obtiskový aršík a návod. Plastové díly jsou vylisovány naprosto čistě a budou vyžadovat minimum zásahů při stavbě. Rytí je naznačeno jemnými negativními linkami, které odpovídají měřítkovému zmenšení.

plast2

Modelářská veřejnost Hasegawě vyčítá pouze naznačení plátěného potahu zadní části trupu, které je skutečně trochu přehnané. Náprava mírným obroušením je ale určitě možná a modelu prospěje.

plast7

Detaily jsou jemné jak jsme u firmy Hasegawa zvyklí. Co trochu stavbu bude komplikovat je víceverzovost stavebnice, kdy jsou některé díly odděleny, např. příď trupu. Současně to nese i drobné tvarové nepřesnosti, hlavně u verze Mk. I.

navod

Návod je vytištěn černobíle, je přehledný a dostatečně srozumitelný. Pokud se jej budeme při stavbě držet, nečeká nás žádné překvapení. Obtisky pro dvě verze zbarvení jsou vytištěny kvalitně, soutisk je bezchybný. Občas je u obtisků japonské výroby poukazováno na jejich „nechuť“ kopírovat povrch. Toto nemůžeme při náhledu do krabičky posoudit.

Závěr – i přes zmíněné drobnosti je stavebnice Hasegawa asi nejlepším dostupným Hurricanem Mk. I v měřítku 1/72. Bohužel je již několik let mimo výrobní program a tak modelář, který chce stavět „jedničku“ s kovovým křídlem bude mít trochu problém.

Honza Polc

Vyjádření dovozce – dovozce, firma MPM, nemá k textu náhledu žádné výhrady. Doplňuje, že recenzovanmá stavebnice je momentálně i u něj vyprodaná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *