SIAI SF-260 1/48 Kovozávody Prostějov

Testovací stavba SF-260  1/48

Dnes Vám přinášíme náhled na testovací stavbu modelu SF-260 v měřítku 1/48. Po úspěšném uvedení modelu tohoto“ sporťáku“ v měřítku 1/72 jsme tento týden dokončili přípravy pro vydání tohoto typu v měřítku 1/48. Předloha modelu je opět připravena z naší 3D modelace ,která vznikla na základě originální výrobní dokumentace za vydatné pomoci spolupracovníků ze SIAI. Patří jim za to velké poděkování. Předloha je poté přes 3D tisk převedena do standartní short runové formy.

Díly jsou umístěny v jednom větším rámečku a jsou odstříknuty ze středně šedého plastiku bez výraznějších kazů a propadlin. Negativní rytí je pro model v měřítku 1/48 přiměřeně hluboké. Stavebnice opět obsahuje podobně jako dvaasedma kompletní díly pro verze SF-260D,W a turbovrtulový TP včetně závěsníků a výzbroje.

A nyní ke stavbě . Pár fotografií Vám přiblíží průběh stavby. Opět připomenu , že stavby shor- runových stavebnic má svoje úskalí a rutinou a samozřejmostí je očištění všech dílů od drobných technologických nálisků v místě dělení formy. Kompletace velmi detailního interieru je  pohodová. Do slepeného trupu sedne přesně. Náš technolog výroby se nám všem pomstil umístěním tří vyhazovacích nálitků do pohledové strany palubní desky… pakárna s čištěním . Stalo se , za problém se omlouváme. Viník již byl také náležitě „ pochválen“. Další modelářské nasazení nás čeká při sesazení spoje křídlo- trup , které není zcela dokonalé. U mě po chvíli pasování a přihnutí zadního „ocásku“ spodku křídla vše tak nějak padlo na místo. Na pravé straně jsem přesto přímo do horního přechodu trup –křídlo vlepil 0,6 mm pásek plastiku jak vidno z fotografie. Někdo škvírku zatmelí tmelem nebo zalije hustým vteřinovým lepidlem – to je na každém pro co se rozhodne . Kompletace motoru a podvozků je pohodová. Pro připomenutí – nezapomeňte na dovážení v přídi trupu . Kabina je krásně čistá a průhledná. Je z jednoho kusu,pro přesné usazení jsem musel dosedací plochu vzadu na hřbetu trupu trochu odbrousit. Zkušenější si mohou v místě dělení rámu kabinu říznout , prostor a pěkné naznačení Vám to určitě usnadní.

Závěrem lze říci ,že model SF-260 v měřítku 1/48 se i přes drobné připomínky zmíněné v textu povedl a určitě příznivce cvičně- bojových letadel v měřítku 1/48 potěší. Model bude v prodeji od čtvrtka 17.12. 2020 na našem eshopu https://eshop.kovozavody.cz/?sJaz=cz a postupně u všech dobrých prodejců za cenu cca 395,-Kč.

 

Petr Muzikant AZ/KP