KAWASAKI KI-61 HIEN, 1/72 TAMIYA, NÁHLED DO KRABIČKY


Kawasaki Ki-61 v měřítku 1/72 japonské Tamiye byla jedním z překvapení letošního norimberského veletrhu. Tedy jedním z nemnoha překvapení. Výrobce, všeobecně považovaný za jedničku mezi producenty plastikových stavebnic sáhl do vlastního archivu počítačových modelací a zmešil model v měřítku 1/48.

Pojďme se podívat, co krabička s povedeným boxartem nabízí.

Již na první pohled zaujme jednoduché řešení celého modelu aniž by došlo ke ztrátě detailnosti kitu. Konstruktéři formy se vyhnuli jakémukoliv přetechnizování a zbytečnému rozdělování dílů na dílky a celá stíhačka je v jednom velkém a jednom velmi malém rámečku. Již první pohled na řešení rámečku slibuje snadnou stavbu.
Jednotlivé díly jsou opatřeny bezchybným stejnoměrným rytím do hloubky, které se nikde neztrácí. Detaily jsou jemné, díly bez viditelných dělících rovin a dalších nešvarů. Tamiya potvrzuje opět svůj technologický náskok.

Průhledné díly jsou taktéž odstříknuty bez vad, překryt kabiny je dokonale průhledný a stěny má příkladně slabé. „Čočkový efekt jsem nezaznamenal. Pro vitrinkovou stavbu bude překryt plně vyhovovat i v zavřené poloze.

Literatura přikládaná k modelu je standardní v duchu výrobce. Najdeme zde návod, kamuflážní schemata a historii typu v japonštině a angličtině. Vše je vytištěno černobíle, návod je srozumitelný a kamuflážní schemata, která jsou tři, jsou dostatečně přehledná. I v tomto bodě opět na výbornou.

Poslední součástí stavebnice je obtiskový aršík pro nabízené tři varianty zbarvení. Vytištěn je bezchybně, bez nedostatků v soutisku, barvy jsou syté a kryjí. Otázkou bude jejich přilnavost, kde japonské obtisky občas pokulhávají, to jsme ale při náhledu do krabičky netestovali.
Součástí aršíku jsou i popisky a obtisk palubní desky, řešení pro vitrinkovou stavbu naprosto dostatečné.

Novinka Tamiye je povedená, sběratelům modelů letadel japonského letectva určitě udělá radost. Svým zpracováním je to další ultimátní kit ze stáje japonského výrobce. Doporučujeme.
Jan Doleček

Vyjádření dovozce – dovozce, firma MPM, nemá k textu náhledu žádné výhrady.