ROK MIGŮ…… 15


První tradiční československý výrobce plastikových modelů, firma Kovozávody Prostějov právě ohlásila horkou novinku, kterou dále plní slib o obnovení všech hlavních typů z produkce „původních“ Kovozávodů. Na letošní jaro je tak naplánován nový Fishbed, který se tak vrací do nabídky pod značkou KP. Veškeré informace vám budeme exkluzívně přinášet, tak jak budou uvolňovány.

Po verzích MF a R MiGu-21, které se již limitně blíží vyprodání přicházejí Kovozávody Prostějov s další verzí Fishbedu. Tentokrát je k vydání připravována dvojice krabiček, které postihují verze S(M) a M(A). První z nich obsahuje kamuflážní schemata strojů VVS SSSR – jeden i atraktivním v invazním zbarvení z roku 1968, MA pak nabízí dva stroje československé s atraktivními „pinupkami“ a dále stroj východoněmecký a rumunský.
Připomínáme, že v nabídce KP najdete i sadu masek na kabinu pro tento model. Rok Migů bude pokračovat i v roce následujícím, kdy nás určitě čekají MiGy-21bis a PFM.



Migy v oblastech tzv. třetího světa létají v pestrých kamuflážích. Na to reaguje i nová krabička od KP, poprvé prodávaná na akci Modellbrno 2017. V nabídce firmy KP se objevily také masky na kabinu jako první z plánovaných doplňků základní stavebnice.



NÁVODY KE STAŽENÍ PRO VERZE MF A R NALEZNETE ZDE

Po premiéře v maďarském Mosonmagyarováru pracuje firma KP na další krabičce Migu-21, tentokrát verze MFN.



Premiéra prvních tři přebalů nového MiGu-21 se blíží, je naplánována na show v maďarském Mosonmagyarováru již o nadcházejícím víkendu. K dispozici by měly být dvě krabičky verze MF a jedna verze R.

Třetím přebalem v úvodní sérii budou Migy – 21MF v barvách evropských uživatelů – v krabičce tak najdete po jednom stroji letectva NDR, polského letectva, slovenského letectva a stroj maďarský.


První přebal Fishbedů verze R je věnován evropským uživatelům, které spojuje bývalé členství v zaniklé Varšavské smlouvě. V možnostech zbarvení tak najdete stroj československého letectva, českého letectva a po jednom stroji polském a rumunském.



Mezi zajímavé uživatele průzkumných migů verze R patřilo i rumunské letectvo. I proto bude rumunský stroj součástí přebalu MiG-21R.



KONTEJNERY PRO MIG-21R

Na nymburském fóru bylo poukázáno na chybné zbarvení kontejneru polského stroje verze R. Jak to tedy je s kontejnery polských strojů 21R?
Do Polska bylo dodáno v letech 1968 až 1972 celkem 36 letounů a po 18 kontejnerech typů D a R. Kontejnery typu N, umožňující fotoprůzkum v noci dodány nebyly. Pojďme se na oba kontejnery podívat.

Kontejner typu D

Kontejner D byl určen pro denní fotoprůzkum. Tento celokovový kontejner s přinýtovanými hliníkovými plechy k vnitřní konstrukci byl rozdělen na jednotlivé oddíly určené k montáži vybavení. Tvarovaný závěsník byl opatřen gumovým těsněním, díky kterému po podvěšení přiléhal hermeticky k trupu letounu. V potahu jsou montážní otvory umožňující manipulaci s kamerami. V dolní části pak jsou okna pro samotné fotografování, krytá clonami. Tyto clony se otevíraly pouze po dobu činnosti kamery.

Kontejner typu R

Kontejner pro vedení radioprůzkumu. Konstrukce je obdobná jako u předchozího typu. Rozdílem jsou čtyři velké otvory v bocích, určené k montáži anténních bloků stanic SRS-6 vpředu a SRS-7M ve střední části. Anténní bloky jsou zakryté dielektrickými kryty, jejich zelené zbarvení je odlišuje na první pohled od typu D. V přední dolní části se nachází jediné okno pro kameru, opět s clonou, otevíranou pouze během činnosti kamery.
Stroj 1101 je na většině fotografií zachycen právě s kontejnerem typu D, a tak jej zachycuje i naše kresba.

Kromě verze MF je v plánu i vydání MiGu-21 verze R. Průzkumný kontejner je součástí stavebnice, stejně jako další rozdílové součástky. Pro Kovozávody je polský trh důležitý, proto je jedno ze schemat věnováno „eRku“ právě polského letectva. Na rekonstrukci zbarvení spolupracovala polská firma Model Maker.

Důležitým faktorem každého modelu je určitě i cena. Novinka KP, MiG-21MF má doporučenou maloobchodní cenu stanovenou na 298,- Kč, což je jistě cena příznivá.

Mezi významné uživatele Migů-21MF patřilo i polské letectvo. Proto i KP přinesou v jednom z přebalů atraktivní kamufláž polského migu.

Na nymburském fóru se objevila informace o „vykrádání“ kamufláží ze stavebnic Eduard. Firma KP se k tomu vyjádřila pro Modelářovo – Každý výrobce volí do svých stavebnic vždy atraktivní schemata zbarvení. KP pracuje s dostupnými publikacemi, oslovili jsme i jejich autory. Ve firemním archivu se sešlo několik set fotografií Migu-21 různých uživatelů. Podle těchto materiálů zpracováváme naše kamufláže. Že jsme zvolili některá shodná, to je vcelku logické, rozhoduje atraktivnost předlohy. Těch shod bude jistě víc. Koneckonců firma KOPRO vydala několik aršíků na jednadvacítky dlouho před čtvrtkou firmy EDUARD a tato schemata najdete právě v těchto čtvrtkách. Vykrádal EDUARD aršíky KOPRO? Ne, pouze zvolil zbarvení, která jsou „chytlavá“. Nabídka „kabátů“ je prostě omezená.
O tom jak vykrádáme včetně chyb návody Eduard se můžete přesvědčit na přiloženém ilustračním obrázku.

KP změnily i design zadní strany obalu. Místo návodů ke zbarvení nyní obsahují pouze informaci o obsažených možnostech kamufláží a markingů a detailní návod se přesunul do stavebního návodu formátu A4.

Návody v nových Fishbedech od KP již budou vytištěny ve formátu A4, podle sdělení výrobce na žádost vás, modelářů. Přímo v návodu budou uvedena i schemata zbarvení, aby byla přehlednější než na zadní straně obalu. Nově jsou v barevných schematech i vztažky k detailům a jednotlivým částem letounu s uvedením příslušné barvy. Palety barev jsou již standardně uvedeny ve škále Humbrol a Agama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *