de Havilland DH-103 Hornet AZmodel 1/72

V těchto dnech vrcholí přípravy prodeje nového modelu DH-103 Hornet. Jako malý kluk jsem ho stavěl od Frogu a dodnes má tento model pro mě určitý půvab. Nyní po letech jsem se rozhodl tohoto krásného elegantního „ptáka“ nově vydat v naší firmě AZmodel. Po malém martiriu se sháněním správných výkresů a podkladů jsme konečně vytvořili předlohu modelu který odpovídá svému velkému vzoru. Velké poděkování patří pánům Davidu Collinsovi a Davidu Askettovi, kteří nám neocenitelně pomohli s modelovými výkresy ,které vznikly na základě originální výkresové dokumentace kterou vlastní. Postupně uvedeme na trh verze Mk.I /F.1,F.3,F.4 a PR.2. Na Sea Hornet s odlišným křídlem a trupem se vrhneme později.

No a nyní k modelu. Stavebnice vznikla naší standartní shot-runovou technologií ,část dílů pomocí 3D tisku. Odstříknuta je ze středně šedého velmi dobře opracovatelného plastiku ve dvou rámečcích . Povrch je jemně negativně rytý. Rámeček s průhlednými díly kromě čistého překrytu kabiny obsahuje také zaměřovač a poziční světla konců křídel. Potěší velmi detailní interier kokpitu pilota a šachty podvozku. Případné další vyšperkování sadou leptaných dílů vyrobenou kvalitními renomovanými výrobci například Marabu design nebo Hauler bude lahůdkou nejzkušenějších modelářů. Určitě potěší také obsažená plná výzbroj a přídavné nádrže.

Kontrolní stavbou jsem nezjistil žádný větší problém. Předpokladem pohodové stavby je řádné očištění technologických nálitků a v klíčových bodech zkoušky na sucho. U spojů křídlo –motorové gondoly a trup –křídlo se nevyhneme drobnému tmelení. Určitá komplikace je u lepení výzbroje. Naznačení umístění dvěma body na křídlo je u nádrží, pro rakety a závěsníky s bombami naznačení chybí. Umístění řeší plánek nebo pohled na fotografie na internetu. Kabina do výřezu na trupu u našeho modelu pasuje naprosto přesně, poziční světla na koncích křídel také. Na pár fotografiích si můžete prohlédnout průběh stavby.

Stavebnice nejrychlejšího pístového dvoumotorového stíhacího letounu je tu a věřím , že se zájemcům o tento stroj bude líbit.

V prodeji bude do půlky září u všech dobrých prodejců a také na našem E-shopu.

Petr Muzikant

AZ/KP