Breda Ba.65 A.80 Spain 1/72 AZ model – Postaveno

Firma AZ model vydala na Modelbrno 2019 re-edici modelu Breda 65 A.80 a v této novější variantě stavebnice už nejsou resiny, lepty a vacu kabinka. Krabičku co jsem lepil je ve zbarvení ze Španělské občanské války.

Model je shortrun se stříkanou kabinkou. Kokpit je zjednodušený(přes kabinku není naštěstí  skoro stejně nic vidět). Trochu problém nastane v rozhodování jestli uděláte díry v pumovnici, kterými vypadávaly pumy. Pokud to neupravíte jako já, tak těmi dírami bude možná trochu  vidětskrze kabinku. Pokud ty díry nevyvrtáte, tak samozřejmě i to je možnost. V modelu chybí podkřídelní pumové závěsníky, které nebyly ani u původního vydání modelu. Bohužel trochu zamrzí i malé vrtulové listy, které se mohly opravit do té reedice. Řekl  bych, že model je i pro ty co rádi vylepšují nebo upravují modely. Celková stavba je v pohodě. Tmeleno pouze na pár místech. Kabinka sedí bez úprav. Tmeleno pouze Herkulesem na pár místech.

Kamufláže zobrazuje B.65 A.80 ze zimy roku 1938, kdy byly dodány úplně nové náhradou za poškozené nebo sestřelené Ba.65 K.14. Dohromady bylo celkem 6 kusů Ba.65A.80. Popiska u kamufláží sice uvádí chybně Legion Condor (německá jednotka), ale Italové měli označení leteckých jednotek ve Španělsku „Aviazione Legionaria“. První dvě kamufláže ze tří mě zaujaly nejvíce kvůli barevnosti.

Všechny tři kamufláže jsou z 65a. Squadriglia, 16. Gruppo ze zimy 1938 na letišti Puig Moreno ve Španělsku na straně Frankistického letectva. Vybral jsem letoun 16-35 s černým motorem, který přežil boje a sloužil až do ledna 1942 pod novým označením 16-8. Barvy jsem použil Gunze C.

Obtisky jsou velice jemné a je potřeba s nimi opravdu dělat opatrně. Výsostné znaky na křídlech na vrchní části a na směrovce se skládají z několika kusů a je to trochu triky, ale nakonec jsem si s tím poradil.

Filip „Speedy“ Tomči