BLACKBURN SHARK, 1/72 FROG, NÁHLED DO KRABIČKY


Stavebnici letounu Blackburn Shark vydala v dobách své největší slávy britská firma FROG. Název nemá s žábou nic společného, je to zkratka slov „Flying Right Off the Ground“ a naznačuje, že firma ve svých počátcích vyráběla létající modely poháněné gumou, které byly schopné startovat z povrchu zemského.
Více se o historii FROGU dozvíte v připravovaném článku.

Stavebnice je balena v jednodílné krabičce s akčním boxartem, ta obsahuje plastové díly, návod a obtisky. Plastových dílů je hromada, v tehdejší době si firmy na rámečky moc nehrály, díly byly uchyceny ke „stromečkům“. Tento název byl mimo jiné používán i v dobové literatuře psané česky. (Viz např. „v toluenu rozpuštěné stromečky“, což je návod na lepidlo, zveřejněný v Letectví a Kosmonautice).

Když si jednotlivé díly modelu srovnáme a rozložíme, zjistíme, že model je na svoji dobu velmi komplexní a obsahuje i alternativní díly pro kolový a plovákový podvozek. Protože předloha je námořní stroj umožňuje model sestavení složených křídel. Hlavní díly – trup a plováky jsou opatřeny pozitivním rytím, na tehdejší dobu jemným. Plátěná křídla rytí postrádají. Průhledné díly jsou ve stavebnici dva, větrné štítky pro pilota i druhého člena posádky, jsou dostatečně čiré a ani ne moc silné.

Návod má formát dvou stran A3 a je logický a přehledný, vytištěný pochopitelně černobíle. Součástí jsou i tipy jak správně lepit plastikové modely, určené dětem a začátečníkům.

Kamuflážní schemata jsou vytištěna barevně na zadní straně obalu. To je původní nápad firmy FROG, později převzatý dalšími výrobci, např. firmou MATCHBOX a tento styl zobrazení kamufláží je používán dodnes. Nabízené kamufláže jsou tři. Na krabičce se dočteme, že obsahem stavebnice jsou „autentické matné obtisky“. Ty umožňují tato kamuflážní schemata i ztvárnit. Aršík má syté barvy a soutisk je také v pořádku.

Do Sharka se od dob FROGU žádná jiná firma nepustila, chceme-li tedy tento typ mít ve vitrince jinou možnost nemáme. Otázkou ale je, zda vůbec takovýto raritní model se sběratelskou hodnotou vůbec lepit.
Rozhodně se jedná o stavebnici, která byla ve své době špičková a neurazí modeláře ani dnes, pokud ji nebudeme porovnávat s nejnovějšími přírůstky na trhu.
Honza Polc

Vyjádření výrobce – v tomto případě bohužel nemělo smysl komukoliv psát…. 🙁