1/72 MiG-19S – Nadzvuková legenda se vrací

MiG-19S byl prvním sériově vyráběným nadzvukovým stíhacím letounem východního bloku. Zajímavé na něm bylo mimo jiné i to, že ho Sověti umožnili vyrábět licenčně i některým zemím. Československo bylo jednou z nich. Národní podnik Aero Vodochody tento letoun vyráběl pod označením S-105(MiG-19S) a v letech 1959 až 1961 opustilo továrnu 91 exemplářů v několika výrobních sériích.

Jelikož model 1/72 MiGu-19S byl původně pouze od několika firem počínaje modelu od původních Kovozávodů až po Bílka, tak sice byl výběr, ale kvalita už dle některých modelářů neodpovídá tomu co si představují. Tím nechci říct, že tyto modely nejdou slepit nebo, že jsou hrozné. Nestavěl jsem ani jeden. Tudíž si myslím, že chystaný nový model byl v očekávání a mnoho modelářů se na něj asi těšilo. Po delším čekání se né zrovna tvarově jednoduchý model dočkal zdárného vydání. Vznikal v dílně Petra Muzikanta a byl zaformovaný technologií HQT pod rukami p. Vandělíka, který už několik krásných modelů pro firmu KP formoval. Možná si vzpomenete na sérii Bf-109G, Spitfire Mk.IX, D4Y Judy a další. Některé drobné díly vznikly v 3D.

Na modelu je to vidět. Obzvláště bych ocenil, že model je bez zbytečných  otřepů a přesazenin. Detaily rytí a celkový dojem z výlisků jsou celkem pěkné. Trošku slabší je vyznačení krytek na vrchu trupu na zaoblení, kde se skoro ztrácí. Stříkaná kabinka je z jednoho kusu a vypadá v pohodě. Obtisky jsou vytisknuté přímo firmou KP.

Model vyšel zatím pouze ve 3 krabicích. Varianty MiG-19S(S-105) v československých službách, MiG-19S v zahraničních službách(ČSSR, NDR, Indonésie, SSSR) a Shenyang J-6(Pákistán). Všechny markingy jsou namíchané opravdu dobře a každý si vybere. Případné chyby modelu jsem nehledal, jelikož opravdu nejsem odborník na MiGy.

O dalších verzích zatím nejsou větší informace. Údajně se někdy na rok 2020 chystají tyto krabičky: Shenyang F-6C late (s padákovým pouzdrem) – Egypt, Syrie a Somálsko, Shenyang F-6A (bez padákového pouzdra) – Pákistán II., Shenyang F-6 – Čínská lidová republika, MiG-19S – Bulharsko, NDR, Polsko a SSSR a další.

Varinaty P a PM společně s dvojmístnou verzí MiG-19UTI/JJ-6 jsou ve vývoji.

Před vánoci myslím zajímavý dárek pod stromeček. Co myslíte?